Διευθυντής

Ο Ευάγγελος Κελεσίδης είναι εκπαιδευτικός ΠΕ70 στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση, με Μεταπτυχιακό Δίπλωμα στις Επιστήμες της Αγωγής και Διδακτορικό Δίπλωμα στην Ιστορία της Εκπαίδευσης από το ΠΤΔΕ του ΑΠΘ. Έχει πτυχίο στην Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων και Οργανισμών από την πρώην ΑΒΣΘ (Πανεπιστήμιο Μακεδονίας) και μετεκπαίδευση στο Διδασκαλείο «Δημήτρης Γληνός» του ΑΠΘ.

Από το 1987 μέχρι το 2010 υπηρέτησε ως δάσκαλος σε Δημοτικά Σχολεία (από μονοθέσιο έως πολυθέσια) της Ευρυτανίας, της Δυτικής και της Ανατολικής Θεσσαλονίκης. Έχει διατελέσει στέλεχος της εκπαίδευσης σε όλα τα επίπεδα Προϊστάμενος και Διευθυντής Σχολικής Μονάδας, Σχολικός Σύμβουλος και τώρα Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης.

Είναι Καθηγητής-Σύμβουλος στο ΠΜΣ «Εκπαίδευση Ενηλίκων» του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου. Έχει διδάξει, επίσης, στο ΠΤΔΕ του ΑΠΘ και στο Διδασκαλείο «Δημ. Γληνός».

Είναι επιστημονικά υπεύθυνος του επιμορφωτικού προγράμματος «Επίλυση Συγκρούσεων και Διαχείριση Κρίσεων στο Σχολείο – Διαχείριση Σχολικής Τάξης» του ΚΕΔΙΒΙΜ του ΕΑΠ.

Έχει συμμετάσχει ως επιμορφωτής σε πολλά σεμινάρια του ΙΕΠ, του ΕΚΔΔΑ, στην επιμόρφωση εκπαιδευτικών για την ένταξη των ΤΠΕ στην εκπαιδευτική διαδικασία καθώς και ως διοργανωτής επιμορφωτικών δράσεων και σεμιναρίων από τη θέση στελέχους της εκπαίδευσης.

Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα κινούνται γύρω από τη μεθοδολογία και το υλικό της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, τα ζητήματα της διαχείρισης της σχολικής τάξης, των σχέσεων σχολείου-οικογένειας και την εκπαιδευτική πολιτική.

Είναι συγγραφέας πολλών βιβλίων εκπαιδευτικού ενδιαφέροντος. Ενδεικτικά: Οι Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνίας στο Δημοτικό Σχολείο (2005), Ο Κινηματογράφος ως Παράγοντας Διαμόρφωσης των Ιστορικών Ιδεών των Παιδιών (2009), Επιθετική συμπεριφορά στο Σχολείο: Ζητήματα και προτάσεις (2013), Διαμόρφωση και Εφαρμογή της Εκπαιδευτικής Πολιτικής (2015), eργαλεία Γλώσσας (2015),  eργαλεία Μαθηματικών (2015), Επίλυση συγκρούσεων και διαχείριση κρίσεων στο σχολείο και την τάξη (2020).

Έχει δημοσιεύσει πλήθος άρθρων σε ελληνικά και διεθνή επιστημονικά περιοδικά και έχει πραγματοποιήσει πολλές εισηγήσεις σε πανελλήνια και διεθνή συνέδρια.